Co znamená štěstí pro autisty?

Co znamená štěstí pro autisty?

Dr. Christine Preissmann, německá lékařka s poruchou autistického spektra, vydala knihu „Štěstí a spokojenost lidí s autismem“. V nedávném dvoudílném rozhovoru v ATYP magazínu řekla, že ptát se autistů, co pro ně znamená štěstí, je těžké. Ona sama, když zavře oči, vidí mnoho šťastných momentů v dětství: doma s rodinou, nedělní dopoledne u snídaně nebo pobyt v přírodě, kterou má velmi ráda. Velké štěstí prožívá na Vánoce, a vánoční koledy si pouští pro pocit spokojenosti, radosti a štěstí i v létě. Co znamená štěstí a spokojenost, se redaktorka ATYP magazínu Aneta, která je sama autistka, ptala svých autistických přátel.

An (22 let, AS): Nevím, co přesně znamená štěstí. Podle definice je to stav dlouhodobé spokojenosti. Ale jak dlouhodobé? Měsíc? Půlrok? Rok? A na jak dlouho ta spokojenost může být přerušena, aby byl člověk stále šťastný? Nicméně pro mě znamená štěstí asi naprostý příval euforie, který trvá třeba několik dní za sebou. To jsem zažila asi jen jednou, nebo dvakrát. Tehdy jsem pochopila, co znamená výrok „jsem tak šťastný, že bych mohl umřít“. Štěstí je podle mě shoda příjemných náhod smíchaných s ideální chemickou reakcí v mozku. Nicméně štěstí a spokojenost jsou příliš abstraktní pojmy, těžce uchopitelné, a nejsou pro mě synonyma. (Všechny články AN si můžete přečíst pod štíkem Antiheroine.)

Branko (26 let, AS): V mojom živote nič také nie je. Nezažil som to. Len také chvíľkové náznaky. (Všechny články Branka si můžete přečíst pod štítkem Branko Lacko a rozhovor s ním Psycholog nepoznal AS, přišel jsem mu jako adept na vězení.)

Katy (16 let, AS): Domnívám se, že štěstí jako takové neexistuje. Shoda náhod vyústěna v pozitivní dopad na přítomnost či budoucnost konkrétního jedince, tak by se to „cosi jako štěstí“ dalo popsat. Slovo štěstí však může označovat i silně pozitivní stav určitého bodu či úseku života. Teď si nejsem jistá, která z možností byla původně myšlena. Spokojenost pak, dle mého názoru, nesouvisí s absencí problémů, ale s vnitřní silou (ta ovšem hodně závisí na pocitu lásky z okolí, podpory, pochopení a tolerance), která umožňuje ty problémy – které nikdy úplně nezmizí – zvládat. Je přirozené, že někdo je závislý na okolí a prostředí, v němž se pohybuje, více než jiní. To také souvisí se sebedůvěrou a dalšími povahovými rysy. (Rozhovor s Katy si můžete přečíst Bez diagnózy podivín, s diagnózou hypochondr a článek od ní pod názvem Co si myslí Katy o aspících a také O Vánocích)

Jirka (34 let, AS): Já jsem spokojený, když nemusím řešit nějaký existenciální problém. Šťastný jsem po nějakém úspěchu, ať už pracovním, nebo osobním. Šťastný jsem krátkodobě, třeba jen pár dní nebo i jen jeden den. Spokojený můžu být dlouhodobě. Štěstí beru jako vyšší úroveň spokojenosti. Něco ve smyslu – spokojený jsem, když moji studenti úspěšně projdou zkouškou. Šťastný jsem, když mě navíc skvěle ohodnotí v systému hodnocení výuky.

Bárbi (25 let, AS): Nereálny výmysel. Ale z krátkodobého hľadiska niekedy stačí dobre sa vykakať.

Radim (18 let, AS): Štěstí je pro mě laicky řečeno „když se mi něco povede, nebo se nějakým způsobem vyhnu nepříjemnostem“. A spokojenost se pro mě rovná splněné ambice.

Co znamená štěstí pro autisty? 2

Bohdana (21 let, AS): Šťastie a spokojnosť pre mňa znamená vedomie, že v živote chcem niečo dosiahnuť, a zároveň vynakladanie úsilia o dosiahnutie týchto vytýčených cieľov. Jednoducho ten pocit, keď sa ráno prebúdzate s myšlienkou, že zas máte plno času na priblíženie sa k cieľu a večer zaspávate s vedomím, že ste deň úspešne využili na priblíženie sa k cieľu.

Eva (50 let, AS): Spokojená jsem, když je vše dle mých kritérií v pořádku, tzn. když nemusím nic mimořádného řešit, nikdo mě neprudí a nic po mně nechce, když mám vše na svém místě, když mi nezruší nebo nepřestaví můj oblíbený obchod atd. Ke spokojenosti potřebuji stabilitu a jistotu. Pokud jsme všichni zdraví, máme práci, když jsou dobré vztahy v rodině, tak nastává (po uvědomění si této skutečnosti) pocit štěstí – doporučuji uvědomovat si. 🙂 Absolutní pocit štěstí jsem zažívala, když jsem přivedla na svět své dva syny. Trval spolu s radostí a hrdostí do období jejich puberty, pak nastala delší pauza, která už je naštěstí zapomenuta. A pak je tady radost, a tu zažívám, když můj partner odjede někam na pár dní :-), když se mi něco povede nebo když v obchodě ulovím něco zajímavého v akci. 🙂 Všeho by ovšem mohlo být více a trvat déle, ne-li natrvalo.

Martin (29 let, AS): „Zlato, ptáš se mě, co je to láska. Vyrosteš a zjistíš. Zlato, ptáš se mě, co je to štěstí. Zůstaň dítětem a budeš vědět.“ – Jim Morrison
Co pro mě znamená štěstí a spokojenost? Jsem na cestě ke štěstí, občas klopýtnu, ale rázem hned dostanu zpětnou vazbu, abych si připomněl, že je vše v naprostém pořádku a není se čeho bát. Štěstí je Óm. Já to vnímám jako stav, kdy člověk absolutně důvěřuje (nyní si dosaďte libovolný výraz: vesmíru, bohu, světu, osudu, sobě… cokoliv) – a tím si uvědomuje, že úplně všechno je správně, předem dané a neexistuje žádné „dobro a zlo“. Vše je tak, jak má být, a není potřeba z naší strany to jakkoliv řešit a čehokoliv se obávat. Štěstí je se tomu oddat, věřit, všechno a všechny na světě přijmout a nesnažit se nic měnit. A spokojenost? To je možná taková nižší úroveň, než se člověk dopracuje k tomu štěstí, tak vše vnímá jinak a zatím se jen (ne)spokojuje, hodnotí, není zatím patřičně „probuzený“, stále je přítomný strach, který hraje velkou roli a má silný vliv.

Anna (22 let, AS): Neumím to definovat, ani nevím, jaký to je pocit. Spokojená nejsem nikdy, na to neustále vidím příliš mnoho chyb okolo sebe i na sobě. A šťastná leda na pár okamžiků, na pár sekund, nikdy déle. Je to spíš náhlý pocit radosti nebo euforie, ale nezanechá na mně stopu.

Borůvka (52 let, VFA): Ke spokojenosti mi stačí, když si můžu v klidu a nerušeně tvořit ve svém ateliéru svá kreativní a umělecká dílka. Když můžu své fantazie přivést do reality. Čím lépe se mi povede představu zrealizovat, tím větší mám radost. A ještě větší radost mám, když jsou z mé tvorby nadšení i moji zákazníci. Když mi píší, že si model ode mne pověsili na několik dní na místo, kde ho mají neustále na očích, nemůžou se na něj dost vynadívat a neustále se z něj radují. Takže moje štěstí je v uměleckém sebevyjádření, které mě činí šťastnou, a obdarovávání, které dává radost druhým. Když v mé rodině je vše v pořádku, vše funguje a běží dle stereotypních řádů a nikdo na mě neklade nesplnitelné nároky (jelikož v důsledku VFA jsem dost handicapovaná matka i manželka). Za to, že můžu být spokojená a zažívat pocity štěstí, vděčím svému manželovi, který na sebe vzal spoustu běžných povinnosti, které vůbec nezvládnu. A tak je vlastně mně a nejmladší dceři s AS neustálým osobním asistentem.

Co znamená štěstí pro autisty? 3

Juraj (28 let, AS): Spokojený jsem, když se mi podaří to, co chci nebo co musím udělat, nebo se v nějaké situaci správně zachovám (nedopustím se morálního prohřešku). Štěstí chápu hlavně jako úlevu od strasti a utrpení (v mém případě zatím vždy jen dočasnou). Stav, kdy mi prostě je dobře.

Velkovezír (39 let, AS): Definovala bych to jako naplnění potřeb a přání.

Tomáš (39 let, AS): Stav štěstí a spokojenosti jsem už nezažil hodně dlouho. A to si vážně nemám na co stěžovat, mám bezvadnou manželku, dvě skvělé děti, výbornou práci, která mě navíc hodně baví, dokončují vysokou školu, kde jsem nejlepší student v ročníku atd. Objektivně vzato se mi daří naprosto skvěle. A stejně nejsem spokojený ani šťastný a vážně nevím, čím to je. Možná to souvisí s depresemi, protože ty mám skoro pořád. (Rozhovor s Tomášem si můžete přečíst v rámci seriálu Jak bydlí autisté.)

Petr (29 let, AS): Štěstí je, když se daří nebo získávám či mám to, co si přeju. Spokojenost je to samé… Záleží taky na nárocích. Já mám velké nároky, takže jsem často nespokojený a nešťastný. Avšak poslední dobou, ač je to zvláštní, se mi začaly úžasně plnit sny, takže jsem permanentně šťastný.

Martina (35 let, AS): Osobně jsem spokojená, mám práci, která mne baví, chápajícího manžela, s kterým si relativně rozumím, vlastní bydlení. Ale byla bych daleko spokojenější, kdybych měla přece jen naplněný život, třeba tím, že budu pomáhat při výpomoci s mentálně postiženými lidmi kousek od nás (už občas pomáhám) nebo pomáhat s webovkami o papoušcích. Pro mne spokojenost tedy znamená naplněný život. A opravdové dlouhodobé štěstí by mohlo být, když se daří opravdu mít naplněný život a když se daří plnit si své sny.

Barbora (35 let, AS): Když jsem užitečná a někdo to ocení. Když se mi něco podaří a někdo mě pochválí, dá mi najevo, že mám na tomhle světě význam. Nebo když mě má někdo rád. Prostě když vím, že moje existence má smysl a přináší nějaký užitek. Pak jsem šťastná.

_________________

Odpovědi posbírala Aneta, redaktorka ATYP magazínu vystupující pod přezdívkou svého blogu Antiheroine, která má AS a ADHD / foto Pixabay.com

_________________

Děkujeme, pokud nám pomůžete zaplatit redaktory a grafičku pravidelným příspěvkem nebo finančním darem, na který vám můžeme vystavit potvrzení.

Co znamená štěstí pro autisty?

Sdílejte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *